Výjezd č.10) 8.6.2021 18:36 Technická pomoc - Odstranění včel z pláště budovy
Kondiční jízda s následným výjezdem, při pokusu o záchranu 🐝včelího🐝 roje
Včelí 🐝🐝roj🐝🐝 si poletoval Sekerama...
a hledal místo kde by se usadil, nakonec si vybral "dutinu - otvor ve zdi" ve výšce cca 6m v blízkosti oken jednoho z bytových domů lemujících Sekerskou "magistrálu" .
Včelí roj poletující Sekerama
"Profík v akci Katerina Flowerbee🐝" hlásal titulek na FB skupině "Sekeráci" (stránka věnována Sekerám a občanům a dění ve vsi od historie až po současnost)
Tím 👍profíkem👍 je odvážná včelařka z místní Sekerské části Krásné 👍 , přijela do Seker na pomoc, aby se pokusila roj včel po usazení "chytit". Včelí roj se, ale neusadil na nějaké větvi stromu nebo trámu pod střechou či nějakém volně přístupném místě. Vybral si dutinu "díru" ve zdi bytového domu.
A tak nezbylo nic jiného, než 🐝včelky🐝 zkusit vylákat ven z jejich nového úkrytu pomocí 🍯plodového plástu s otevřeným plodem🍯 .
Příspěvek ve skupině komentuje skromně slovy "... jsem jen obyčejná včelařka... musím uznat, že jsem moc ráda, že naši hasiči preferují získání živých včel před usmrcením. A že tak krásně spolupracovali. Nehledě na pána od MBM, který velmi pomohl . Je vidět, že mají srdce na správném místě. To mě těší "
MBM a pracovní plošina s odvážnou 🐝včelařkou🐝
Instalace lákavé "plodové plástve s otevřeným plodem"
To byla šance pro včelky... zda půjdou ven ze svého úkrytu a nebo se usadí a budou si tvořit "nový domov" S klukama jsme měli domluvenou kondičku s 🚒CASkou🚒 T148kou, tak se v podvečer u včel zastavíme a kouknem, jak to vypadá. Na místo přijela i "naše" včelařka, a když po sundání "plodové plástve" zjistila , že to nepomohlo a včelky nechystají se svůj úkryt opustit, bylo jasné, že budeme muset zasáhnout a včelí roj bohužel ☠️zlikvidovat☠️, jelikož roj je usazený v dutině bytového domu blízko oken, kde bydlí rodiny s malými dětmi a hrozí jejich bezprostřední ohrožení .
Přes KOPIS nám byl nahlášen výjezd "Technická pomoc - Odstranění včel z pláště budovy"
Jednotka tedy vyjela v počtu 1+2 s CAS 32/6600/0 S3R na místo události , kde za pomocí 4-dílného skládacího žebříku a "likvidačního" spreje, tento roj zlikvidovala a vstupní otvor zajistila "kulíkem" a zamezila tak oboustranný přístup včelkám do i z "úkrytu" .
Průzkum místa úkrytu roje🐝🐝🐝
Příprava na likvidaci ☠️
☠️Likvidace☠️ a zajištění vstupního otvoru⛔🚫
A jak se vlastně chovat, když spatřím včelí roj ? Na internetu je spoustu "pravidel"
„V květnu a v červnu se nejčastěji jedná o včely, které hledají místo pro svou matku. Vosy se ve zvýšené míře vyskytují nejvíce v červnu, a to ve spárách zdiva, na balkonech bytů nebo v podbití domů, v červenci a srpnu především pak v okolí ovocných stromů. Sršni létají nejvíce v srpnu a září,".
Jestliže vám roj významně nepřekáží, nechte ho a jen ho pozorujte – většinou do druhého dne odletí, nebo se usadí nastálo. Pokud si nejste jistí, kontaktujte včelaře v okolí – ten vám poradí a pomůže. Když včelaře neznáte, obraťte se na městskou policii, která ho přivolá, popřípadě osloví zdravotního referenta místního Českého svazu včelařů (ČSV).
Hasiči vyjíždějí k likvidaci rojů v případě, že hrozí reálné nebezpečí, tedy v situaci, kdy se roj usadí na veřejném prostranství – na veřejné budově, dětském hřišti nebo třeba v mateřské školce. Důvodem k zásahu je i bezprostřední riziko pobodání dítěte, seniora nebo alergika. Nezbytnost zásahu hasičů posoudí vždy operační důstojník. Někdy slouží hasiči jako asistenti zasahujícího včelaře, kterému poskytují potřebnou techniku, například vysokozdvižnou plošinu, či žebřík.