Drobečková navigace

9.díl Máme tu jaro tak se kouknem na 📜📐projekt📏🖥️ ať můžeme na 3D🖨️

Dneska to projedem na "papíře"

Zpět

Moderní technologie jsou cajk, 📐3D🖨... a jde to i bez nářadí 🪓🏗👷 ale chce to PROJEKT 🖼️ a ten? ...máme👍

Dneska se budeme věnovat projektu, a jak se vlastně tvoří taková stavba "od základu", co všechno je potřeba, aby z konstrukčního návrhu a modelu mohla vzniknout reálná stavba . 

Nejpovolanější osoba projektant Ing. Jan Zugárek 

Této akci věnoval maximum svých možností a zkušeností, které v době zpracování PD (projektová dokumentace) měl. Oproti jiným projektantům, kteří byli ve výběrovém řízení "Účelové investiční dotace pro JSDHO"  "Výzva JSDH_V3_2019: Stavba nebo rekonstrukce požární zbrojnice" měl "výhodu", že místo i lokalitu osobně znal.

Požární zbrojnice Tři Sekery

Jako občan Tří Seker , Sekerský 👨‍🚒HASIČ👨‍🚒 , projektant - se po všech stránkách nabízelo , aby on byl tím, kdo by se po architektonické a projektové činnosti téhle rekonstrukci mohl věnovat, a to i z pohledu dotačního titulu, jejichž podmínky bylo nutné v samotném návrhu zohlednit. A je to nejlepší volba👍. Věnuje tomu spoustu času nad rámec svých povinností, vždyť i on, když se rozezní 📢siréna📢 v Sekerách pospíchá ostatním na pomoc👍. Navíc v jednotce má na starosti DT (dýchací techniku) velmi důležitou součást výbavy hasiče při 🔥požárech🔥  👍. V téhle činnosti je velice pečlivý a zodpovědný - ví, že na DT závisí život hasiče v zakouřeném prostředí.

Kontrola dýchací techniky - pravidelné dýchání

Tak mu dneska dáme slovo a prostor, aby nás více zasvětil do práce projektanta. Aby nám naši stavbu detailněji představil a odpověděl na pár otázek:

  • Jak jsi se k projektu na rekonstrukci hasičské zbrojnice v Sekerách dostal ?

 To, že by jsme chtěli, a vlastně už i vzhledem k dožilé a zastaralé funkčnosti stavby potřebovali, nějakou rekonstrukci nebo novou zbrojnici, jsem věděl. Pokud se máme, jako výjezdová jednotka, nějakým směrem ubírat dále, potřebujeme kvalitní zázemí. O nějaké stavbě nebo rekonstrukci se mluvilo a spíše se jen čekalo a doufalo, až se vypíše nějaký dotační program, který by nám s tímto mohl pomoci. Pak už v jednoduchosti, bylo vypsané výběrové řízení, do kterého jsem se přihlásil, přihlásilo se tam vícero projektantů, po splnění a ověření podmínek a nabídek byl vyhlášen vybraný projektant. O práci jsem měl zájem především z důvodu, že jsem členem jednotky i sboru SDH Tři Sekery, a pak také jako občan Třísekerska. Myslím si, že místní poměry a požadavky jednotky dobře znám a proto jsem mohl vytvořit návrh rekonstrukce objektu, který by nám měl vyhovovat jak po stránce technické, funkční, tak i estetické. Dalším hlavním požadavkem byla věž na sušení hadic, způsob, kterým se sušili doposud, byl absolutně nevyhovující. U samotného návrhu stavby jsem samozřejmě nebyl sám. Několikrát, troufnu si říct i denně, jsme vše konzultovali s velitelem JSDH Tři Sekery, panem Rozsívalem, konzultace samozřejmě probíhala i v úrovni vedení obce p. Strnadové a některých zastupitelů a v neposlední řadě jsme vše konzultovali také s panem plk. Ing. Janem Doubravou, ředitelem HZS Cheb. Těm všem patří zasloužené díky!

  • Jaké byly požadavky na projekt ? Co všechno měl obsahovat a splňovat ? Byla nějaká vstupní data z kterých jsi mohl čerpat ?

 Základním požadavkem byla cenová relace, kterou jsme nechtěli přesáhnout. Kolem toho se točilo spousta otázek, nechat starou konstrukci, nechat střechu, přistavět zboku jen novou garáž na novou cisternu, provést demoliční výměr stávající stavby a udělat úplně novu stavbu na stejném místě, postavit úplně novou stavbu na okraji vsi, dobře přístupnou na hlavní komunikaci atd. Těchto a mnohem více otázek jsme si začali pokládat hned ze začátku, poté byl vypsán dotační program na rekonstrukce zbrojnic a bylo jasné, že se pokusíme jít směrem rekonstrukce té naší. Aby jsme v tomto programu uspěli, museli jsme splnit jejich podmínky, nebylo jich málo, ale většinou to byly věcné připomínky a podmínky, které by jsme jako jednotka v nové zbrojnici stejně chtěli. Byly to například čisté a špinavé šatny a s tím související hygienická smyčka, splnění energetické náročnosti budovy, místnost a zázemí pro řízení krizového štábu a v neposlední řadě také venkovní úpravy, které také nepřímo souvisejí se stavbou...

  • Tím, že jsi jedním ze Sekerských 👨‍🚒hasičů 👨‍🚒  - byla pro tebe výhodou znalost budovy a prostředí ?

 To pro mne výhoda jednoznačně byla. Pokud se člověk o něco aktivně zajímá, zná potřeby toho daného oboru, jistě stojí ve výhodě, ať je to kterýkoliv obor. Do objektu jsem měl přístup, mohl jsem si bez problémů dělat sondy do konstrukcí, věděl jsem, jakou používáme techniku, jak a kde by bylo dobré ji skladovat, velitel p. Rozsíval přesně věděl, kterou techniku by ještě chtěl pořídit a na základě tohoto bylo jasné, kolik a jaké budeme potřebovat třeba skladovací prostory atd.

  • Máš už hodně projektů úspěšně za sebou, určitě i tohle je výhoda, ale co hasičská zbrojnice ? Je ta naše prvním takovým projektem?

 Nějaké projekty za sebou mám, ale stavbu s tímto využitím jsem projektoval prvně.

  • Jak dlouho takový projekt vzniká a co všechno jsi musel připravit a na co si dát pozor , čím jsi vůbec začal ?

 Připravit takový projekt je otázka jednoho roku a více, vždy ale záleží na rozsahu prací. Vždy je potřeba si nejprve zajistit vstupní podklady, zjistit kde a kdo má u stavby inženýrské sítě, ochranná pásma, nechat geodeticky zaměřit stavbu a k ní přilehlé prostory, zajistit vstupní průzkumy a rozbory. Toto jeden člověk neobsáhne, je to vždy výstup odborníka, který si musíme jako projektanti zajistit a následně s nimi pracovat. Toto nám otevře možnosti nebo určí limity, kudy a kam se ubírat.

  • A "kecal" ti do projektu i někdo jiný , nebo konzultoval jsi s někým ?

 Samozřejmě, jak jsem již říkal, byl to náš velitel p. Rozsíval, bylo to vedení ze strany obce, byl to pan ředitel plk. Ing. Doubrava, ti všichni přinesli věcné připomínky a zkušenosti, které by bylo dobré do stavby přenést. Osobní zkušenosti od těchto lidí v oboru jsou nepřenositelné a skutečně přínosné, patří jim za to nejen můj dík. Člověk se neustále učí a pokud je obklopen takto schopnými lidmi, kteří táhnou za jeden provaz ke společnému cíli, byť se občas pohádají a v jeden moment neshodnou na stejném názoru, věřím, že je to přínos pro celý tento kolektiv...

  • V jakém cenovém rozpětí se pohybuje takováto projektová dokumentace ?

Pokud investor chystá jakoukoliv i relativně malou stavební akci, je nutné vědět, že je to celkem obsáhlý proces se spoustou úkonů. Avšak ani tyto úkony nelze paušalizovat, někdy je těch úkonů více, někdy méně. Čili na jednoduchou otázku, kolik stojí projektová dokumentace, není možné z uvedených důvodů odpovědět. Spolupráce investora a projekční kanceláře se zahájí objednávkou, zajištěním vstupních podkladů, analýzou současného stavu, limity stavby a jednoduchou skicou.  Množství úkonů a jejich rozsah pak volí investor v součinnosti s projektantem tak, aby bylo dosaženo funkčního výsledku, který dává jako celek smysl a za který je projektant ochoten nést hmotnou a právní odpovědnost. Pokud investor chystá stavbu za x milionů, nemůže očekávat investici do projektové dokumentace, která přenese jeho myšlenku z hlavy na papír a z papíru do reality v rámci tisíce korun. Projektová dokumentace má několik stupňů a každá je oceněná jiným honorářem, zde uvedu pár základních stupňů - skica, studie stavby, zajištění vstupních podkladů, projektová dokumentace v rozsahu pro stavební řízení, projektová dokumentace pro provádění stavby, výkazy výměr, výkazy výrobků, slepé a kontrolní rozpočty stavby, inženýring, autorský dozor na stavbě, právní ochrana atd...

  •  Co máš na starosti v průběhu realizace stavby ?

Já jsem jako technický dozor na stavbu najatý nebyl, toto dostala nezávislá osoba. Plním svoje povinnosti v rozsahu, který je mi TDI (technický dozor investora) nebo obcí zadán. Jedná se o různé technické otázky, které vlivem stavby vznikají, neočekávané situace apod.

  • Máš ještě něco na srdci co by jsi chtěl pustit do světa a to nejen do toho Sekerského  ?

V nové zbrojnici bude místnost pro zasedání krizového štábu, která bude i při výpadku proudu plně funkční, budova bude sloužit při mimořádných událostech jako ohlašovna a zázemí pro obyvatele touto situací zasažené, kde budou moci v určitém počtu i přespat, kde jim bude poskytnuta základní hygienická a zdravotní péče, kam budu moci přijít a dát si třeba čaj, když doma nebudou mít vodu ani elektriku, jako se to stalo před pár lety ( Orkán Herwart🌬️🌪️ )

Dále budou nové skladovací prostory s regály, kam umístíme naší techniku, hned za zadní vchod ze skladu vytáhneme centrálu a můžeme okamžitě napájet stavbu elektrikou.

Věž na sušení hadic bude zároveň sloužit jako výcviková věž slaňování, kde budeme cvičit různé modelové situace.

Ve stavbě jsou garáže s odtokovými žlábky, které jsou zaústěné do LAPOLů, aby jsme neznečišťovali životní prostředí, a kde se dá umýt auto nebo použitá hadice u zásahu, pak se přímo natáhne na sušák hadic do věže, kde se vyvěsí a oschne.

Děkuju Honzíkovi za jeho odpovědi 👍 a těšíme se na finále kdy bude naše zbrojnice stát v plné parádě, do té doby stále píšeme příběh na pokračování.  V galerii je skica (půdorys) zbrojnice s popisem jednotlivých místností .

Příště se podíváme zblízka na 3D model - a tak nějak na jeho cestu z nápadu do reality. Samozřejmě se nadále budeme věnovat také stavbě v reálu. A vše co jsme dnes nepsali se určitě objeví v dalších dílech našeho příběhu na pokračování, který je celý  ZDE 

Samozřejmě nás sledujte i  Facebooku     a také na YouTube

Zpět